Logo Kruczek WebHouse

Zadzwoń Teraz!

+48 725 974 106

Najlepszy dysk do hostingu

Podstawowe informacje o hostingu

W opublikowanym parę miesięcy temu artykule Hosting- na czym polega, rodzaje, jaki wybrać? omówiliśmy podstawowe informacje o hostingu. Z taką wiedzą powinieneś już bez problemu dokonać wyboru odpowiedniej usługi dla swojej witryny. Jednak problem pojawia się, kiedy firmy przedstawiają nie rodzaj hostingu, lecz jakich dysków do tego używają. Przykładowo, firma Kruczek Webhouse posiada dyski SSD NVMe gwarantujące niezawodną pracę podczas wyświetlania stron internetowych. Dla osoby niebędącej w temacie ta informacja nie mówi kompletnie nic. Dlatego stworzyliśmy niniejszy artykuł, aby przybliżyć Ci sposoby działania dysków używanych do hostowania witryn. Który z nich okaże się najlepszym dyskiem do hostowania?

Dysk HDD

Inna nazwy dysku HDD to dysk twardy (ang. hard disk drive- napęd dysku twardego). Stosowany najczęściej w komputerach, później w laptopach jako pamięć masowa wykorzystująca nośnik magnetyczny do zapisywania i przechowywania danych. Nośnikiem tym był obracający się talerz, który dobrze widać na rysunku 1. Najpojemniejsze dyski HDD mogą obecnie pomieścić do 26 terabajtów zapisanych danych. Ich największą zaletą  jest cena- są najtańsze w tym zestawieniu. Niestety, na tym kończą się ich atuty. Mała prędkość zapisu i odczytów danych powoduje, że hostowanie strony za pomocą takich dysków skończyłoby się na braku płynności witryny (wieszanie się, długie ładowanie). Czy można zatem wykorzystać dyski HDD? Jak najbardziej, np. do przechowywania plików poczty elektronicznej, ponieważ nie wymaga ona aż takiej prędkości przesyłu danych.

computer hard disk drive HDD
Rys. 1 Dysk HDD.

Dysk SSD

Występuje również pod nazwą napęd półprzewodnikowy. Zastąpiono w nim ruchome elementy tranzystorami, co zwiększyło odporność dysku SSD na wstrząsy oraz zwiększyło zakres temperatury, w jakiej może on pracować. Dodatkowo zmienił się rozmiar obudowy- jest ona mniejsza w porównaniu z twardym dyskiem. Kolejną różnicą jest odczyt i zapis danych, których prędkość w napędzie półprzewodnikowym jest parędziesiąt tysięcy razy większa! Dlatego są one tak popularne wśród firm świadczących usługi hostingowe. Witryny internetowe przechowywane na dyskach SSD będą ładowane w ekspresowym tempie, co zapewni im stabilność i szybką responsywność na działanie odwiedzającego. Jak wiadomo, za jakością idą również pieniądze, więc rozwiązanie to będzie na pewno droższe od poprzedniego. Nie zmienia to jednak faktu, że obecnie na rynku dostępnych jest wiele różnych ofert hostingu, dlatego każdy znajdzie opcję idealną dla siebie.

Solid state drive SSD isolated on white background
Rys. 2 Dysk SSD.

Dysk SSD NVMe

Jest to dysk SSD posiadający specyfikację NVMe (ang. Non-Volatile Memory Express, czyli ekspresowa pamięć trwała/ nieulotna). Specyfikacja ta pozwala na pełne wykorzystanie zalet napędu półprzewodnikowego poprzez zmniejszenie obciążenia układu zapisującego i odczytującego dane. Sprawia to, że dyski SSD NVMe są o około 10 razy szybsze od dysków bez specyfikacji, natomiast mniejsze rozmiary pozwalają na stosowanie w serwerowniach z ograniczoną przestrzenią. Pomimo tego, że rozwiązanie to stanowi nowinkę technologiczną to już niektórzy przedsiębiorcy w branży hostingowej korzystają z niego. Koszty roczne takiego hostingu będą wyższe niż przy wykorzystaniu dysków SSD, lecz tutaj również warto zapoznać się z kilkoma ofertami i wybrać tą najbardziej odpowiednią. Czasami różnica w cenie może być niewielka, ale już jakość użytkowania tak hostowanej witryny znacząca. 

Different SSD M2 disk drive isolated on white background.
Rys. 3 Dyski SSD NVMe.

Najlepszy dysk do hostingu to?

Może ta odpowiedź cię nie usatysfakcjonuje, ale wszystko zależy od twoich potrzeb. Postaramy się jednak wypisać najważniejsze wiadomości o dyskach poniżej:

  • Dysk twardy, HDD- najtańsza opcja hostingu, polecany jednak do przechowywania plików niewymagających szybkiego przesyłu i odczytu danych, np. poczty elektronicznej. Strony internetowe przy takim hostingu będą ładowały się wolno oraz mogą się zacinać.
  • Dysk SSD, napęd półprzewodnikowy- opcja droższa, lecz zapewniająca idealne warunki do prawidłowego działania witryn. W razie kłopotów finansowych nic nie powinno stać na przeszkodzie, aby część plików zapisać na dysku HDD, a część na SSD w zależności od potrzebnej prędkości odczytu i przesyłu danych.
  • Dysk SSD NVMe- najdroższy wybór, który zwiększa zalety już i tak dobrego rozwiązania jakim jest dysk SSD. Gwarantuje szybkość działania strony nawet z większą ilością elementów, podstron, itd. lub przy zwiększonym zainteresowaniu odwiedzających.

Oprócz tworzenia stron internetowych oraz materiałów reklamowych, oferujemy również usługi hostowania. Korzystamy z najnowocześniejszych dysków SSD NVMe zapewniających komfortowe działanie witryny. Jeśli zaczynasz swoją przygodę ze stroną internetową i boisz się, że nie będzie stać Cię na odpowiedni hosting lub nie wiesz który rodzaj będzie odpowiedni to skontaktuj się z nami! Jesteśmy bardzo otwarci na dialog dlatego odpowiedź na zadane pytanie możesz otrzymać jeszcze tego samego dnia 🙂 Jeżeli nadal nie jesteś pewny w kwestii pytania to zapraszamy do zakładek oferta oraz portfolio, gdzie znajdują się nasze wykonane realizacje.