Logo Kruczek WebHouse

Zadzwoń Teraz!

+48 725 974 106

Google Trends (Trendy Google)

Co to takiego?

Jest to darmowy serwis udostępniony przez firmę Google pozwalające na obserwację trendów w wyszukiwarce. Po rejestracji w serwisie możemy sprawdzić jakie frazy były najczęściej wyszukiwane w danym rejonie na świecie oraz jakie było nimi zainteresowanie przez wybrany okres czasu. Uzyskane w formie wykresów dane są szczególnie pomocne m. in. podczas tworzenia artykułów na stronę internetową. Dodatkowo przedsiębiorca może dokonać rozeznania w zapotrzebowaniu na konkretne usługi lub produkty wśród docelowych konsumentów.

Projektowanie stron WWW 83%
Hosting 64%
Pozycjonowanie 55%
Domena internetowa 37%
Grafika 22%

Rysunek poglądowy

Jak korzystać z Google Trends- przykład

Nasza firma (Kruczek Webhouse) specjalizuje się w projektowaniu stron internetowych. Po wejściu do serwisu Google Trends możemy wpisać w pierwsze okno hasło “projektowanie stron www”. Po kliknięciu przycisku odkrywaj wyświetli nam się podsumowanie zebranych danych z całej Polski. Jako pierwsze możemy zobaczyć zainteresowanie w ujęciu czasowym, gdzie wyraźnie widać, że hasło to było wyszukiwane najwięcej razy nocą- od północy do godziny 9:00. Wartość 100 oznacza, że dane hasło było najpopularniejsze, natomiast 0, że nie było wyszukiwane.

wykres
Rys. 1 Częstotliwość wyszukiwanego hasła w momencie tworzenia tego artykułu.

Zainteresowanie według podregionu pozwala na identyfikację województw, z których dokonywano wyszukiwań hasła. W tym wypadku widać, że najwięcej zapytań pochodzi z województwa łódzkiego, natomiast najmniej z warmińsko – mazurskiego, dolnośląskiego i podlaskiego (niewidoczne na rysunku 2).

wykres
Rys. 2 Zainteresowanie wyszukiwanym hasłem z podziałem na województwa.

Porównywanie różnych wyrażeń- przykład

Opcja dodania wyrażenia do porównania pozwala nam porównać która z fraz jest bardziej wyszukiwana w danym rejonie. Aby kontynuować poprzedni przykład, dodamy wyrażenie “tworzenie stron www”. Możemy zaobserwować, że wykresy zmieniły się znacząco. Na rysunku 3 widać, że więcej osób wyszukiwało “projektowanie stron www”, a rozkład fraz na poszczególne województwa  przedstawia rysunek 4. Kolor szary oznacza, że mieszkańcy województwa nie wyszukiwali żadnego z powyższych zdań.

wykres
Rys. 3 Wyniki wyszukiwania haseł "projektowanie stron www" oraz "tworzenie stron www".
mapa
Rys. 4 Rozkład wyszukiwanych haseł na poszczególne województwa.

Jakie informacje z powyższych wykresów płynną do pracowników firmy Kruczek Solutions? 

  1. Większą liczbę wyszukiwań odnotowało hasło “projektowanie stron www”. Dopasowując do niej SEO naszej strony lub ogłaszając ofertę usług mamy szansę na dotarcie do większej liczby potencjalnych klientów w Polsce.
  2. Skupiając się na województwie Śląskim, gdzie siedzibę ma nasza firma musielibyśmy zastosować drugą frazę, czyli “tworzenie stron www”.
  3. Zwiększając marketing w województwach Podkarpackim oraz Łódzkim również możemy spodziewać się większego zainteresowania naszymi usługami, ponieważ najwięcej wyszukiwań pochodziło właśnie z tych rejonów.

Zainteresował cię artykuł, jednak nie do końca orientujesz się w temacie? Chciałbyś wypróbować Google Trends, ale napotkałeś problemy z rejestracją? Nie martw się, skontaktuj się z nami! Staramy się rozwiązać każdy problem naszych klientów, nawet ten najbardziej beznadziejny 😉 Wybierz opcje kontaktu: formularz, mail lub telefon, a my postaramy się odpowiedzieć najszybciej ja to tylko możliwe (zazwyczaj jeszcze tego samego dnia)!