Po wpisaniu w wyszukiwarkę słowa hosting pojawiają się reklamy firm oferujących powyższą usługę – oczywiście każda najszybsza i najlepsza w Polsce. Nie od dziś wiadomo, że dobrze dobrany hosting zapewnia prawidłowe funkcjonowanie obsługiwanej witryny. Jednak mając obecnie taki wybór usługodawców na rynku na jaki hosting powinniśmy się zdecydować? Jakie rodzaje mamy do wyboru? Zacznijmy jednak od podstawowego pytania, które brzmi: co to jest hosting?
Hosting - na czym polega?
Jest to usługa polegająca na udostępnieniu przestrzeni dyskowej na serwerze, który jest stale podłączony do Internetu. Dzięki temu, że strona jest umieszczona na serwerze, może być ona dostępna dla każdego, kto ma połączenie z Internetem. Hosting pozwala również na przesyłanie plików, takich jak teksty, obrazy czy filmy, z serwera na komputery i urządzenia mobilne użytkowników. Zajmują się tym najczęściej firmy posiadające ich znaczną ilość, przez co mogą hostować kilkadziesiąt stron na raz lub więcej. W tym miejscu może się nasunąć pytanie: czy jest możliwość hostowania swojej witryny za pomocą prywatnego komputera? Istnieje taka możliwość, jednak nie jest ona opłacalna z uwagi na ilość prądu zużywaną podczas nieustannej pracy komputera. W momencie awarii prądu w miejscu zamieszkania strona internetowa przestaje działać. Firmy hostingowe w takich wypadkach używają generatorów prądotwórczych. Oczywiście ostateczna decyzja zależy od Ciebie.
Rodzaje hostingu
- Współdzielony – najtańsze i najprostsze rozwiązaniem, polegające na dzieleniu jednego serwera między wielu użytkowników. Jego wydajność może być jednak ograniczona ze względu na to, że wiele stron jest umieszczonych na tym samym serwerze, a użytkownik nie ma kontroli nad jego parametrami.
- Dedykowany – polega na całkowitym przejęciu serwera przez jednego klienta, co daje mu pełną kontrolę i elastyczność. Dzięki temu użytkownik może korzystać ze wszystkich zasobów serwera. Wadą tego rozwiązania jest natomiast cena sięgająca od kilkuset złotych do kilku tysięcy.
- VPS (Virtual Private Server) – łączy zalety dwóch powyższych rozwiązań: z jednego, fizycznego serwera zostają wydzielone środowiska pracy, które się ze sobą nie łączą. Sprawia to, że użytkownik eksploatuje w pełni zasoby wydzielonego miejsca (nie musi się dzielić z innymi) oraz ma nad nim kontrolę jak w przypadku hostingu dedykowanego. Dodatkowo cena takiego rozwiązania plasuje się gdzieś pomiędzy powyższymi rozwiązaniami.
- W chmurze (cloud hosting) – nowość na rynku cechująca się wysoką niezawodnością. Polega na współdziałaniu fizycznych serwerów z serwerami wirtualnymi dostępnymi w chmurze. Istnieje możliwość wykupienia wirtualnych serwerów w wielu lokalizacjach na świecie. Umożliwia to zagranicznym użytkownikom szybki dostęp do witryny, ponieważ dane o stronie internetowej przesyłane są z serwera znajdującego się najbliżej nich.
Jaki hosting wybrać?
Obecnie na rynku mamy wiele firm zajmujących się różnymi rodzajami hostingu. Oprócz ceny, która jest niewątpliwie ważnym kryterium, należy zwracać uwagę na zaplecze techniczne usługodawcy, które zagwarantuje poprawne działanie witryny internetowej:
Rodzaj hostingu
Zależy od wielkości strony internetowej oraz jej złożoności. Do wyboru są m. in.: hosting współdzielony, dedykowany, VPS oraz w chmurze.
Pojemność serwera
Również zależy od złożoności witryny. Każdorazowo dobierz pakiet z odpowiednią przestrzenią dyskową oraz upewnij się jaka jest maksymalna pojemność serwera.
Transfer przesyłu danych
O jego ilości decyduje liczba użytkowników odwiedzająca stronę: dla większej ilości serwer będzie musiał przesłać więcej plików, więc zwróć uwagę na limity gigabajtów.
Przepustowość łącza internetowego
Określa maksymalną ilość danych jaka może zostać przesłana w określonym czasie. Tutaj również warto zwrócić uwagę na limity oraz uptime, czyli czas w jakim dany serwer pracuje nieprzerwanie i bez awarii. Jest to główna miara jego stabilności i niezawodności.
Wsparcie techniczne
Jest równie istotne co pozostałe kryteria. Sprawdź w jakich godzinach czynna jest infolinia dla klientów, po jakim czasie można spodziewać się pomocy ze strony wybranej firmy, czy prosto i szybko usuwają napotkane problemy. Dodatkowo przejrzyj zakres udzielanej pomocy oraz jej cenę.
Jeśli szukasz odpowiedniego hostowania dla Twojej strony internetowej to sprawdź naszą ofertę! Zazwyczaj odpowiadamy na otrzymywane wiadomości jeszcze tego samego dnia.