...

Język programowania PHP

Co to jest PHP - podstawy

PHP (PHP Hypertext Preprocessor) to język programowania, który został opracowany na potrzeby tworzenia dynamicznych stron internetowych. Jest to język skryptowy, co oznacza, że jego kod jest kreowany po stronie serwera, a nie klienta. Jego współpraca z serwerem internetowym oraz bazą danych (np. MySQL) pozwala na maksymalne przyspieszenie dostępu użytkownika do strony. Popularność języka PHP wynika z jego dostępności na różnych platformach i systemach operacyjnych, takich jak Linux, Windows czy MacOS.

Możliwości języka PHP

Elementy napisane w języku PHP często zamieszcza się z kodem HTML lub XHTML, co pozwala na załączenie wartości zmiennych do pliku podstawowego, a tym samym – uzyskanie dynamicznej strony (na zasadzie mechanizmu Server Side Includes). Zaletą skryptów PHP jest możliwość współpracy z różnymi rodzajami źródeł danych, np. bazami danych, plikami tekstowymi oraz stronami internetowymi. Jego wszechstronność została wykorzystana podczas tworzenia takich systemów do zarządzania treścią jak WordPress.

Zagrożenia wynikające z jego stosowania

PHP bazuje na elementach zapożyczonych z innych języków programowania, np. C lub Java. Jego podstawowe komendy są zatem proste do nauczenia nawet dla początkującego programisty. Dzięki temu również cyberprzestępcy są w stanie poznać działanie utworzonych kodów i manipulację nimi. Jak w każdym języku programowania występują luki lub błędy w kodzie, które mogą posłużyć do wyłudzenia danych. W tym miejscu pojawia się pytanie: czy jest możliwość ochrony przed tego typu działaniami? Tak, ponieważ twórcy nieustannie rozwijają język PHP poprzez jego ulepszanie oraz naprawę występujących błędów. Dlatego tak ważne jest bieżące aktualizowanie posiadanej wersji do jak najnowszej. Jest to podstawowy obowiązek dla każdego administratora witryny internetowej, w szczególności, jeśli zbiera za pomocą niej dane użytkowników, np. klientów sklepu internetowego. 

Korzystamy wyłącznie z najnowszych wersji programów do tworzenia witryn internetowych. Po ich ukończeniu dbamy również o to, aby zostały one dostosowane do aktualnych wymogów zarówno oprogramowania, jak i bezpieczeństwa. Jeśli chciałbyś zwiększyć bezpieczeństwo swojej strony lub zaprojektować nową zgodnie z bieżącymi standardami to zapraszamy do kontaktu.