Co to jest domena internetowa?
349,9 milionów. Tyle domen internetowych zarejestrowano pod koniec IV kwartału 2022 roku. Każda z nich stała się fundamentem dla nowej witryny internetowej: strony firmowej, bloga lub sklepu. Jak taki niepozorny zlepek słów staje się drogą prowadzącą do Twojej strony? Tego oraz podstawowych informacji o domenach internetowych dowiesz się z poniższego artykułu.
Definicja
Domena internetowa jest łatwą do zapamiętania nazwą, która zastępuje skomplikowany adres IP szukanej witryny internetowej. Wynika z tego, że każda domena przypisana jest do jednego adresu IP. Domena najczęściej składa się z liter, cyfr oraz znaków interpunkcyjnych, które układają się w nazwę firmy bądź zakres jej działalności. Główne jej elementy to: nazwa główna i rozszerzenie. Nazwa główna to właściwa nazwa strony internetowej, natomiast rozszerzenie określa typ domeny i jest odgórnie ustalony. Przykładowymi rozszerzeniami są: .com (firmy), .org (organizacje non-profit), lub .edu (uczelnie).
Rodzaje
Do klasyfikacji domen internetowych stosuje się następujący podział:
- Domeny najwyższego poziomu (ang. TLD – Top-Level Domain) – są to pojedynczo występujące rozszerzenia po nazwie głównej domeny (w przypadku adresu https://kruczek-webhouse.pl/ jest to .pl). Można wyróżnić tutaj typy:
- Krajowy – zawsze dwuliterowy pochodzący od nazwy kraju, np. dla Polski będzie to .pl,
- Funkcjonalny – pochodzący od charakteru strony internetowej, np. domeny związane z edukacją posiadają rozszerzenie .edu, rządowe – .gov, organizacji – .org, itd.
- Specjalny – określa cel lub branżę prowadzonej witryny: muzealne – .museum, podróżnicze – .travel, bankowe – .cach, itd.
- Domeny drugiego, trzeciego poziomu – używane w celu uporządkowania zawartości strony internetowej. Znajdują się przed domeną najwyższego poziomu, czyli z jej lewej strony. Popularna w Polsce domena .com.pl zalicza się do stopnia drugiego, natomiast adres witryny Wikipedii (pl.wikipedia.org) – trzeciej.
Rejestracja domeny internetowej
Rejestracja domeny polega na wykupieniu prawa do korzystania na wyłączność z danej nazwy przez określony czas. Jest to konieczne, aby stworzoną witrynę można było udostępnić szerszej publiczności – bez jej wykupienia jest to niemożliwe. Nad procesem rejestracji domen czuwają różne organizacje. Jedną z nich jest ICANN (ang. Internet Corporation for Assigned Names and Numbers- Internetowa Korporacja ds. Nadanych Nazw i Numerów), która koordynuje globalny system nazw domenowych oraz nadzoruje działalność serwerów DNS. Aby zarejestrować domenę, należy najpierw utworzyć nazwę domeny i sprawdzić ją w w przeglądarce domen. Usługa ta jest bezpłatna i pozwala na ustalenie czy nazwa ta jest już wykorzystywana przez innego użytkownika. Jeśli tak, należy ją zmienić. Po pozytywnej weryfikacji można zlecić rejestrację domeny podmiotom współpracującym z NASK. Po procedurze można przystąpić do tworzenia witryny internetowej.
Jeżeli masz problemy z rejestracją domeny lub brakuje Ci czasu to zapraszamy do kontaktu. Nie tylko utworzymy i zarejestrujemy Twoją domenę, ale również wykonamy stronę internetową dopasowaną do Twoich potrzeb.